Szanty Na Starówce 2023
- Miejsce: Amfiteatr Letni
- Data:25.08 - 26.08.2023
- Godzina: 18:00
- Bilety:30 zł/koncert, dzieci do lat 7 bezpłatnie
- Dodatkowe informacje:przedsprzedaż od 9.08.23
- Gatunek:szanty
Po roku na amfiteatralną scenę powracają "Szanty Na Starówce". Podczas obecnej edycji tej lubianej przez publiczność imprezy będzie można posłuchać różnych interperatacji szant tradycyjnych, neo-szant czy współczesnych piosenek żeglarskich, wykonanych a capella oraz z użyciem instrumentów. A w muzyczną podróż po morzach i oceanach zabiorą nas tacy wykonawcy jak: Klang, The Pioruners, Banana Boat, West Sailors.
Bilety w cenie 30 złotych/koncert dostępne będą od 9 sierpnia w przedsprzedaży prowadzonej on-line na stronie www.tck.pl oraz w kasie Amfiteatru dniu koncertów od godz. 17.00. Dzieci do 7 lat wstęp wolny.
Organizatorem wydarzenia jest Tarnowskie Centrum Kultury na wniosek Rady Osiedla nr 1 "Starówka". Impreza współfinansowana jest z Budżetu Miasta Tarnowa.
Sponsor: Let's Sail - Rejsy, Czartery, Szkolenia
Program imprez
25.08.23 | 18:00 | Klang / The Pioruners
26.08.23 | 18:00 | Banana Boat / West Sailors
O wykonawcach:
Klang - męski zespół wokalny z Rzeszowa, związany ze sceną piosenki żeglarskiej. Klang wyewoluował z Zespołu Reprezentacyjnego 23. Harcerskiej Drużyny Wodnej. Przez ponad 20 lat działalności zespół stworzył charakterystyczny dla siebie styl którego znakiem rozpoznawczym są utwory w aranżacjach a cappella. Specjalnością Klangu poza tradycyjnymi pieśniami pracy i kubryku są polskie utwory marynistyczne z okresu dwudziestolecia międzywojennego wykonywane w autorskich aranżacjach. Zespół nie stroni też od wykorzystania tematyki marynistycznej jako pretekstu do zabawy z innymi nurtami muzycznymi.
The Pioruners - wiosną 1990 r. grupa siedmiu studentów Filii Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Białostockiej wystąpiła na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej KOPYŚĆ w Białymstoku. Ten pamiętny koncert pozostałby tylko wesołym epizodem gdyby nie piorunujący efekt - zdobycie Nagrody Publiczności. Od tamtej pory kolejne konkursowe występy wieńczone były sukcesami. Najważniejsze z nich to: Grand Prix Bałtyckiego Festiwalu Pieśni Morskiej - Gdynia`92, nagroda im. Stana Hugilla na SHANTIES`93 w Krakowie, Nagroda Publiczności na Łódzkich Spotkaniach z Piosenką Żeglarską KUBRYK`93, nagroda Rektora Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni za Wysoki Kunszt Artystyczny Prezentowanych Pieśni na SHANTIES`94. Śpiewają tradycyjne szanty, współczesne utwory szantopodobne a także piosenki o tematyce morskiej. Wielką przyjemność sprawia im także śpiewanie polskich pieśni ludowych, szczególnie tych z okolic Zakopanego. Cechą wspólną tych wszystkich utworów jest ulubiona przez zespół forma - a cappella, choć zespół nie unika też instrumentów, co słychać z resztą, i to z niebanalnym efektem na ich nagraniach. The Pioruners najlepiej czują się na koncertach, przeżywając każdy występ wspólnie z odbiorcami. Dotychczas wydali kasetę i dwie płyty. W 2022 roku, na festiwalu w Krakowie, zespół otrzymał Nagrodę Organizatorów Festiwalu Shanties 2022 im. Stana Hugila- za wierność szancie klasycznej.
Zespół tworzą: Szymon Bubienko, Maciej Falkiewicz, Jarosław Kamiński, Mariusz Mohyluk, Bogdan Piorunek, Marek Abramowicz
Banana Boat - sekstet wokalny, specjalizujący się w oryginalnej twórczości autorskiej w dziedzinie współczesnej piosenki żeglarskiej, neo-szanty oraz w autorskiej interpretacji szanty klasycznej. Zespół powstał w 1994 roku i zadebiutował występem na Tratwie'94 w Katowicach. Pierwszy skład rozwiązał się w 1996 roku. W 1998 roku zespół wznowił działalność w pięcioosobowym składzie, a w ostatnich miesiącach roku 2008, wzmocniony pięknym, ciepłym basem Piotra "Qdysia" Wiśniewskiego, staje się sekstetem. Charakterystyczne koszulki - sześć kawałków banana - pojawiają się wszędzie tam gdzie znajdą się ludzie, którzy chcą się dobrze bawić przy muzyce płynącej wyłącznie z sześciu męskich gardeł oraz obejrzeć jedyny w swoim rodzaju, niezwykły, uśmiechnięty - bananowo-szantowy show. Eksperymentują też z różnymi gatunkami muzycznymi. Zespół jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia International Seasong and Shanty Association (ISSA). Banana Boat to sześciu zawodowo nadaktywnych indywidualistów: dwóch lekarzy (z doktoratami!), jednego naukowca-amerykanisty (z habilitacją!), prawnika/bankowca (po dwóch fakultetach) i dwóch pracowników korporacji. Nazwa zespołu zainspirowana jest tytułem tradycyjnej szanty z Trynidadu, spopularyzowanej przez Harrego Belafonte, Banana Boat Song. Ta piosenka stała się utworem flagowym zespołu i jest z nimi od samego początku.
Skład: Maciej Jędrzejko – frontman i lider zespołu, Paweł Konieczny – kompozytor i wykonawca partii wysokich, Wojciech Paluszkiewicz – wykonawca partii barytonowych, Tomasz Czarny – aranżer, kompozytor i zespołowy bas/baryton, Michał Maniara – wykonawca partii środkowych, Piotr Wiśniewski – wykonawca partii basowych
West Sailors - zespół rozpoczął działalność 1990 roku w Tarnowie, mieście, w którym odbywa się festiwal Bezan. Przez lata istnienia zespół gościł na różnych festiwalach zarówno w Polsce jak i za granicą. Zdobywali wiele nagród, między innymi na Wiatraku, Bezanie, Kubryku, Rafie czy w Stalowej Woli. W roku 1995 i 1996 zespół zaproszony został przez szwedzkiego szantymena Inge Wijka do śpiewania w Szwecji (Sail 95 i 96).
W 1999 roku zespół zawiesił działalność po to aby móc po 13(!) latach powrócić do śpiewania. Po reaktywacji grupę tworzy 5 szantymenów. Swoje piosenki opierają głównie na szancie klasycznej.W swoim dorobku zespół ma rowniez płytę „Miniony czas” wydaną w 1996 r.
Pn.-Pt. godz. 8.00-18.00
Sob. godz. 10.00-17.00